Znaczna część osób szukających niedrogiego samochodu w dobrym stanie technicznym decyduje się na kupno wozu poza granicami Polski. Warto mieć świadomość, że sprowadzenie pojazdu do kraju wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, dzięki którym będziesz mógł zarejestrować pojazd i legalnie poruszać się po polskich drogach.

Przede wszystkim: ubezpieczenie

Najważniejszym dokumentem pozwalającym na przejazd nowym samochodem z obcego kraju do Polski jest ubezpieczenie OC. Bez ważnej polisy użytkowanie samochodu jest nielegalne i wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Jeśli polisa zakupiona przez poprzedniego właściciela jest już nieważna lub umowa z ubezpieczycielem została wypowiedziana,  dobrym rozwiązaniem jest wykupienie krótkoterminowego OC obowiązującego przez miesiąc. Po tym czasie, kiedy samochód będzie już w Polsce, będziesz mógł przerejestrować nowy nabytek i wykupić standardową polisę. Więcej przydatnych informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz na stronie beesafe.pl.

Tablice rejestracyjne i inne formalności

Przejechanie trasy z miejsca, w którym kupiłeś samochód, do kraju jest niemożliwe, jeśli wóz nie jest zarejestrowany. Warto pamiętać, że jeśli samochód nie został jeszcze wyrejestrowany, możesz swobodnie użytkować go przez 30 dni. Poprzedni właściciel dokonał już wszelkich formalności i wyrejestrował pojazd? W takim razie musisz wynająć lawetę.

Ponadto, jako nowy właściciel sprowadzonego samochodu jesteś zobowiązany do opłacenia akcyzy w ciągu 14 dni od momentu zakupu. Wysokość opłaty uzależniona jest głównie od pojemności silnika. Ponadto, aby zarejestrować pojazd, konieczne będzie przetłumaczenie najważniejszych dokumentów (umowy, starego dowodu, karty pojazdu) oraz przeprowadzenie badania technicznego.

Comments are closed.

Pin It zobacz wiecje zobacz wiecej zobacz