Prawidłowe i sprawne oświetlenie samochodowe zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy w najtrudniejszych warunkach. Co ciekawe, rozwiązania technologiczne stosowane przez producentów samochodów są pod tym względem dość zróżnicowane. Na rynku motoryzacyjnym istnieją aktualnie trzy główne technologie oświetleniowe bazujące na lampach halogenowych, ksenonowych i LED. Czym się one różnią od siebie?

Żarówki samochodowe halogenowe

Lampy halogenowe to obecnie najstarsza technologia oświetleniowa, jaka jest stosowana w samochodach, jednak nadal jest ona jedną z najpopularniejszych. Pierwsza żarówka halogenowa, której żarnik rozświetlany jest przez znajdującą się w niej mieszankę halogenów takich jak brom czy jod, została masowo zastosowana w motoryzacji już w 1962 roku, miała ona symbol H1. Dzisiaj do najpopularniejszych żarówek halogenowych zaliczyć można:

  • Żarówki H4 – z dwoma żarnikami, co pozwala na jej podwójne wykorzystanie jako światła mijania i drogowego.
  • Żarówki H7 – z jednym żarnikiem, są bardzo często stosowane jako światła mijania lub drogowe (więcej typów żarówek halogenowych znajdziesz w sklepie iParts.pl).

Do najważniejszych zalet, jakimi odznaczają się żarówki samochodowe halogenowe, zaliczają się przede wszystkim niska cena, łatwa wymiana, stosunkowo duża trwałość i wydajność oświetlenia. Markowe żarówki H7 czy H4 mogą pracować nawet 600 – 700 godzin!

Ksenony w samochodzie

W latach 90’ XX wieku nastąpiła swojego rodzaju rewolucja w kwestii oświetlenia samochodowego. Do użycia weszły bowiem reflektory ksenonowe, bazujące na lampach wyładowczych, gdzie światło powstaje w wyniku wyładowania elektrycznego zachodzącego pomiędzy elektrodami. Takie rozwiązanie obniżyło zapotrzebowanie na energię niezbędną do sprawnego oświetlenia drogi, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa, przy równoczesnym zwiększeniu trwałości i wydajności samego oświetlenia. Najpopularniejsze ksenonowe żarówki samochodowe to:

  • D2R
  • D2S
  • D1S

Ksenony świecą nawet do 3000 godzin i generują o wiele mocniejsze światło niż żarówki halogenowe. Z tego też powodu budowa reflektorów ksenonowych jest inna niż reflektorów halogenowych. Dlatego też nie można montować lamp ksenonowych w reflektorach do tego nieprzystosowanych, ponieważ będą one oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Wadą żarówek ksenonowych jest ich wysoka cena, co sprawia, że nie są one montowane we wszystkich typach samochodów i spotyka się je z reguły w autach z wyższej półki.

Żarówki LED do samochodu

Technologia obejmująca oświetlenie samochodowe ulega ciągłemu rozwojowi, wykorzystując również szereg zalet, jakie dają nowoczesne lampy LED. Energooszczędność i trwałość tego typu rozwiązania została z powodzeniem przeniesiona na grunt motoryzacji. W najnowszych modelach samochodów coraz częściej montowane jest oświetlenie LED w postaci modułów LED lub reflektorów matrycowych LED. Żywotność oświetlenia LED według producentów wynosi nawet 50 – 100 tys. godzin, co robi wrażenie, zwłaszcza w naszych warunkach, kiedy światła mijania muszą być włączone przez cały rok i to każdej porze, także w ciągu dnia. 

Wadą oświetlenia LED jest to, że użytkownik nie ma możliwości ingerencji w przypadku awarii, ponieważ cały układ oświetleniowy jest na tyle skomplikowany, że wymaga wsparcia profesjonalnego mechanika i niestety bardzo często wymiany całego modułu, co może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Comments are closed.

Pin It live url lewashere.com https://tarnow.net.pl/articles/s/i/460453