Chyba każdy zapalony ogrodnik chciałby mieć w swojej zielonej kolekcji doskonale uformowane rośliny, które nadają ogrodowi indywidualności i nieco orientalnego stylu. Dlatego też niwaki cieszą się w ostatnich latach tak dużą popularnością.

Czy bonsai i niwaki oznacza to samo?

Zacznijmy od tego, czym tak w zasadzie są niwaki oraz jakie istnieją różnice pomiędzy nimi a roślinami bonsai. Chociaż oba te sposoby formowania pochodzą z Dalekiego Wschodu i często bywają mylone ze sobą oraz traktowane jako synonimy, to jednak istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Rośliny bonsai rosną w płytkich, płaskich donicach, a ich systemy korzeniowe są regularnie przycinane, aby uzyskać kształtny, ale karłowaty okaz. Natomiast niwaki mają korzenie swobodnie rosnące w gruncie, a przycina się tylko ich gałęzie, co powoduje, że mogą osiągnąć znacznie większe rozmiary niż ich krewni posadzeni w donicach.

Czy niwaki nadają się do każdego ogrodu?

Jeśli zdecydujemy się na wyhodowanie niwaka z rodzimego gatunku drzewa czy krzewu lub wybierzemy roślinę dobrze radzącą sobie w naszym klimacie (czyli odporną na mrozy, wiatry, a nawet okresowe susze), to zdecydowanie możemy powiedzieć, że rośliny formowane w ten sposób, nadają się do każdego ogrodu!Niwak może przybrać dowolne, wybrane przez nas kształty, wszystko zależy od naszej wyobraźni, a także cierpliwości i umiejętności. Dlatego w ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym, rośliny można formować w geometryczne, modernistyczne i szalone kształty, które świetnie ubarwią całość zieleni. Natomiast w bardziej klasycznych miejscach, świetnie wyglądają drzewa i krzewy formowane w bardziej subtelny i delikatny sposób.

Jak rozpocząć formowanie drzewka?

Formowanie niwaków najlepiej zacząć od solidnej lektury literatury przedmiotu lub od kursu formowania prowadzonego przez specjalistów. Dzięki temu dowiemy się wszystkiego na temat gatunków, które najlepiej sprawdzą się do formowania w naszym ogrodzie oraz poznamy zasady przycinania roślin. Hodowlę niwaków możemy zacząć od malutkiej sadzonki, jednak efekty zobaczymy dopiero za kilak ładnych lat, nawet jeśli wybierzemy gatunki o dużym rocznym przyroście, takie jak sosna czy cis. Uformować można też drzewa i krzewy rosnące na naszej działce od lat, szczególnie efektownie wygląda to w przypadku tui, które dzięki gęstej i obfitej części zielonej, dają właściwie natychmiastowy efekt. Ciekawą opcją, ale niestety dość kosztowną, jest zakup gotowej, uformowanej już rośliny, o którą będzie trzeba jednak sumiennie dbać, by zachowała atrakcyjny wygląd na długie lata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

Pin It