Badania prenatalne zalecane są u wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. Wykonywane przez wykwalifikowany personel w wyznaczonym terminie dają szansę wykrycia wad wrodzonych. Dzięki temu można odpowiednio przygotować się do porodu, a nawet rozpocząć już leczenie lub opracować jego plan od pierwszych tygodni życia noworodka. Dzielimy je na inwazyjne oraz nieinwazyjne. 

Kiedy najlepiej wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne –  kiedy wykonać? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby wykonywać je w I trymestrze, czyli między 10 a 14 tygodniem ciąży. W rzeczywistości oznacza to, że badania wykonywane są zwykle w pierwszym miesiącu po pojawieniu się objawów ciąży. Warto również pamiętać, że czas wykonywania badań uzależniony jest od ich konkretnego rodzaju, o czym powinien poinformować lekarz.

Ile kosztują badania prenatalne?

Koszt badań prenatalnych może różnić się w zależności od kilku czynników, w tym: rodzaju badania, zakresu badanych zmiennych czy konkretnego laboratorium. Wszystkie wpływają na to, ile kosztują badana prenatalne.

Jaka jest cena badań prenatalnych?

Jeśli chodzi o badania prenatalne, cena wyznaczana jest przez laboratorium dla konkretnego badania. Najbardziej podstawowe, czyli badanie ultrasonograficzne (USG) kosztuje od 150 do 200 zł. Popularnym badaniem prenatalnym w grupie badań nieinwazyjnych jest również test NIFTY, który wyróżnia się połączeniem wysokiej czułości, jak i pełnym bezpieczeństwem dla pacjentki. Dzięki jego wykonaniu niepotrzebna jest dalsza amniopunkcja. Nie wpływa na ryzyko poronienia. Do badań pobierana jest niewielka próbka krwi matki, a właśnie sposób badania odpowiada za wysoką czułość wyniku. DNA dziecka weryfikowane na podstawie krwi matki analizowane jest zarówno metodą NGS, jak i złożonymi analizami bioinformatycznymi. Cena badań jest wyższa niż podstawowych badań prenatalnych. Za badanie NIFTY należy zapłacić około 2400 złotych, a ostateczna kwota może się nieco różnić w zależności od placówki.

Comments are closed.

Pin It